The Good
The Bad
2022 Lexus RC 300: Quick Overview
2022 Lexus RC 300 Specifications
Vehicle Information
| Year | 2022 |
| Make | Lexus |
| Model | RC |
| Trim | - |
| Style | - |
| Type | Coupe |
| Category | Subcompact Car |
Manufacturing Details
| Made In | Japan |
| Manufacturing City | - |
Dimensions
| Doors | 2-Door |
| Curb Weight | 1695.07 kg |
| Gross Vehicle Weight Rating | - |
| Overall Height | 139.45 cm |
| Overall Length | 469.9 cm |
| Overall Width | 183.9 cm |
| Wheelbase Length | 273.05 cm |
| Standard Seating | 4 |
Engine & Performance
| Engine | 3.5L V6 |
| Engine Size | 3.5L |
| Engine Cylinders | 6 |
| Transmission | 6-Speed Automatic |
| Transmission Type | Automatic |
| Transmission Speeds | 6-Speed |
| Drivetrain | All-Wheel Drive |
Additional Features
| Anti-Brake System | 4-Wheel ABS |
| Steering Type | Rack & Pinion |
Pricing
| Manufacturer Suggested Retail Price (MSRP) | $46,085 USD |
| Invoice Price | $42,934 USD |
| Delivery Charges | $1,075 USD |
Vehicle History Report
Vehicle
Specifications
Specifications
Ownership
History
History
All History
Events
Events
NMVTIS Title
History Check
History Check
Salvage/Rebuilt
Check
Check
Accident
Check
Check
Theft
Check
Check
Open Lien
Check
Check
Past Sale
Listings
Listings
Safety
Recalls
Recalls
Odometer
Check
Check
Market Price
Analysis
Analysis
What Problems Does the 2022 Lexus RC 300 Have?
How long will the 2022 Lexus RC 300 last?
What Technology & Safety Features are Included?
What Colors Options are Available?
2022 Lexus RC 300 Prices and Market Value
2022 Lexus RC 300 Cost of Ownership
2022 Lexus RC 300 Fuel Efficiency
Fuel Type
Gasoline
Fuel Capacity
65.87 liters
City Mileage
8.08 km/l
Highway Mileage
11.05 km/l
2022 Lexus RC 300 Safety Rating
NHTSA
2022 Lexus RC 300 Recalls & Defects
Fuel System, Gasoline:delivery:fuel Pump
Recall date
2026-04-08
Recall no.
26v222000
Source
NHTSA
Summary
Toyota Motor Engineering & Manufacturing (Toyota) IS Recalling Certain 2015-2022 Lexus RC, 2016-2020 GS, and 2022 IS Vehicles. THE Low-pressure Fuel Pump Inside THE Fuel Tank MAY Fail.
Consequence
Fuel Pump Failure CAN Cause AN Engine Stall, Increasing THE Risk OF A Crash.
Remedy
Dealers Will Replace THE Fuel Pump Assembly, Free OF Charge. Owner Notification Letters ARE Expected TO BE Mailed June 8, 2026. Owners MAY Contact Toyota's Customer Service AT 1-800-331-4331. Toyota's Numbers FOR This Recall ARE 26lb05 and 26la05.
Notes
2022 Lexus RC 300 Warranty
Basic
Original warranty
48 months / 50,000 miles
Estimated remaining
Expired
Powertrain
Original warranty
72 months / 70,000 miles
Estimated remaining
24 months / 70,000 miles
Rust
Original warranty
72 months / unlimited miles
Estimated remaining
24 months / unlimited miles
2022 Lexus RC 300 Insurance
Insurance for a 2022 Lexus RC 300 is moderately priced, reflecting its status as a Coupe with strong safety ratings and
reasonable repair costs.
reasonable repair costs.