The Good
The Bad
2021 Hyundai Sonata SEL: Quick Overview
2021 Hyundai Sonata SEL Specifications
Vehicle Information
| Year | 2021 |
| Make | Hyundai |
| Model | Sonata |
| Trim | - |
| Style | - |
| Type | Sedan |
| Category | Minicompact Car |
Manufacturing Details
| Made In | United States |
| Manufacturing City | - |
Dimensions
| Doors | 4-Door |
| Curb Weight | 1465.1 kg |
| Gross Vehicle Weight Rating | - |
| Overall Height | 144.53 cm |
| Overall Length | 489.97 cm |
| Overall Width | 185.93 cm |
| Wheelbase Length | 283.97 cm |
| Standard Seating | 5 |
Engine & Performance
| Engine | 1.6L I4 |
| Engine Size | 1.6L |
| Engine Cylinders | 4 |
| Transmission | 8-Speed Automatic |
| Transmission Type | Automatic |
| Transmission Speeds | 8-Speed |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Additional Features
| Anti-Brake System | 4-Wheel ABS |
| Steering Type | Rack & Pinion |
Pricing
| Manufacturer Suggested Retail Price (MSRP) | $29,305 USD |
| Invoice Price | $27,904 USD |
| Delivery Charges | $1,005 USD |
Vehicle History Report
Vehicle
Specifications
Specifications
Ownership
History
History
All History
Events
Events
NMVTIS Title
History Check
History Check
Salvage/Rebuilt
Check
Check
Accident
Check
Check
Theft
Check
Check
Open Lien
Check
Check
Past Sale
Listings
Listings
Safety
Recalls
Recalls
Odometer
Check
Check
Market Price
Analysis
Analysis
What Problems Does the 2021 Hyundai Sonata SEL Have?
How long will the 2021 Hyundai Sonata SEL last?
What Technology & Safety Features are Included?
What Colors Options are Available?
2021 Hyundai Sonata SEL Prices and Market Value
2021 Hyundai Sonata SEL Cost of Ownership
2021 Hyundai Sonata SEL Fuel Efficiency
Fuel Type
Gasoline
Fuel Capacity
60.19 liters
City Mileage
11.48 km/l
Highway Mileage
15.73 km/l
2021 Hyundai Sonata SEL Safety Rating
NHTSA
2021 Hyundai Sonata SEL Recalls & Defects
Visibility:windshield
Recall date
2021-12-28
Recall no.
21v00m000
Source
NHTSA
Summary
Hyundai Motor America (Hyundai) IS Recalling Certain 2020-2021 Santa FE, 2021 Sonata, and Elantra Vehicles. During Manufacturing, THE Windshield MAY NOT Have Been Properly Bonded TO THE Vehicle, Allowing IT TO Detach IN A Crash.
Consequence
A Windshield That Detaches From A Vehicle During A Crash CAN Increase THE Risk OF Injury.
Remedy
Dealers Will Remove and Reinstall THE Front Windshield Panel, Free OF Charge. Owner Notification Letters Were Mailed June 20, 2022. Owners MAY Contact Hyundai Customer Service AT 1-855-371-9460. Hyundai's Number FOR This Recall IS 216.
Notes
Owners MAY Also Contact THE National Highway Traffic Safety Administration Vehicle Safety Hotline AT 1-888-327-4236 (Tty 1-800-424-9153), or GO TO Www.nhtsa.gov.
Fuel System, Gasoline:delivery:hoses, Lines/Piping, and Fittings
Recall date
2021-07-09
Recall no.
21v524000
Source
NHTSA
Summary
Hyundai Motor America (Hyundai) IS Recalling Certain 2021-2022 Santa FE and Sonata Vehicles Equipped With 2.5l Turbocharged Engines. Fuel MAY Leak AT THE Pipe Connection Between THE High-Pressure Fuel Pump and Fuel Rail.
Consequence
A Fuel Leak Increases THE Risk OF A Fire.
Remedy
Dealers Will Inspect and Tighten, or Replace THE Fuel Pipe AS Necessary, Free OF Charge. Owner Notification Letters Were Mailed ON September 3, 2021. Owners MAY Contact Hyundai Customer Service AT 1-855-371-9460. Hyundai's Number FOR This Recall IS 207.
Notes
Owners MAY Also Contact THE National Highway Traffic Safety Administration Vehicle Safety Hotline AT 1-888-327-4236 (Tty 1-800-424-9153), or GO TO Www.nhtsa.gov.
Power Train:automatic Transmission
Recall date
2022-10-06
Recall no.
22v746000
Source
NHTSA
Summary
Hyundai Motor Company (Hyundai) IS Recalling Certain 2021-2022 Santa FE, Sonata, Veloster N, 2022 Santa Cruz, Elantra N, and Kona N Vehicles. THE Vehicle's "fail-Safe" Limited-mobility Drive Mode MAY BE Impaired, When Prompted BY A Transmission OIL Pump Malfunction, Which CAN Result IN A Complete Loss OF Drive Power.
Consequence
Loss OF Drive Power Increases THE Risk OF A Crash.
Remedy
Dealers Will Inspect and Replace THE Transmission, AS Necessary. Dealers Will Also Update THE Transmission Control Unit Software. All Repairs Will BE Performed Free OF Charge. Owner Notification Letters Were Mailed January 10, 2023. Owners MAY Contact Hyundai Customer Service AT 1-855-371-9460. Hyundai's Number FOR This Recall IS 236.
Notes
Owners MAY Also Contact THE National Highway Traffic Safety Administration Vehicle Safety Hotline AT 1-888-327-4236 (Tty 1-800-424-9153), or GO TO Www.nhtsa.gov.
Fuel System, Gasoline
Recall date
2025-11-17
Recall no.
25v796000
Source
NHTSA
Summary
Hyundai Motor America (Hyundai) IS Recalling Certain 2020-2023 Sonata Vehicles. A Damaged Check Valve CAN Allow AIR TO Enter THE Fuel Tank, Causing IT TO Expand and Contact HOT Exhaust Components, Melting THE Tank.
Consequence
A Melted Fuel Tank CAN Leak, Increasing THE Risk OF A Fire.
Remedy
Dealers Will Inspect and Replace THE Check Valve. THE Fuel Tank Assembly Will BE Inspected FOR Damage and Replaced IF Necessary. Additionally, Dealers Will Inspect and Update THE Engine Control Unit Software. All Repairs Will BE Performed AS Necessary, Free OF Charge. Owner Notification Letters Were Mailed Beginning March 13, 2026. Owners MAY Contact Hyundai Customer Service AT 1-855-371-9460. Hyundai's Number FOR This Recall IS 286. Vehicle Identification Numbers (Vins) Involved IN This Recall Became Searchable ON Nhtsa.gov ON November 19, 2025.
Notes
2021 Hyundai Sonata SEL Warranty
Basic
Original warranty
60 months / 60,000 miles
Estimated remaining
Expired
Powertrain
Original warranty
120 months / 100,000 miles
Estimated remaining
60 months / 100,000 miles
Rust
Original warranty
84 months / unlimited miles
Estimated remaining
24 months / unlimited miles
2021 Hyundai Sonata SEL Insurance
Insurance for a 2021 Hyundai Sonata SEL is moderately priced, reflecting its status as a Sedan with strong safety ratings and
reasonable repair costs.
reasonable repair costs.