The Good
The Bad
2003 Kia Optima: Quick Overview
2003 Kia Optima Specifications
Vehicle Information
| Year | 2003 |
| Make | Kia |
| Model | Magentis |
| Trim | - |
| Style | 4-Door |
| Type | Sedan |
| Category | Mid-Size Car |
Manufacturing Details
| Made In | South Korea |
| Manufacturing City | WHASUNG |
Dimensions
| Doors | 4-Door |
| Curb Weight | 1487.33 kg |
| Gross Vehicle Weight Rating | - |
| Overall Height | 140.97 cm |
| Overall Length | 471.93 cm |
| Overall Width | 181.61 cm |
| Wheelbase Length | 270 cm |
| Standard Seating | 5 |
Engine & Performance
| Engine | 2.7L V6 |
| Engine Size | 2.7L |
| Engine Cylinders | 6 |
| Transmission | 4-Speed Automatic |
| Transmission Type | Automatic |
| Transmission Speeds | 4-Speed |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Additional Features
| Anti-Brake System | Non-ABS 4-Wheel ABS |
| Steering Type | Rack & Pinion |
Pricing
| Manufacturer Suggested Retail Price (MSRP) | $19,495 USD |
| Invoice Price | $17,755 USD |
| Delivery Charges | $540 USD |
Vehicle History Report
Vehicle
Specifications
Specifications
Ownership
History
History
All History
Events
Events
NMVTIS Title
History Check
History Check
Salvage/Rebuilt
Check
Check
Accident
Check
Check
Theft
Check
Check
Open Lien
Check
Check
Past Sale
Listings
Listings
Safety
Recalls
Recalls
Odometer
Check
Check
Market Price
Analysis
Analysis
What Problems Does the 2003 Kia Optima Have?
How long will the 2003 Kia Optima last?
What Technology & Safety Features are Included?
What Colors Options are Available?
2003 Kia Optima Prices and Market Value
2003 Kia Optima Cost of Ownership
2003 Kia Optima Fuel Efficiency
Fuel Type
Gasoline
Fuel Capacity
65.11 liters
City Mileage
8.5 km/l
Highway Mileage
11.48 km/l
2003 Kia Optima Safety Rating
NHTSA
IIHS
2003 Kia Optima Recalls & Defects
Fuel System, Gasoline:storage:tank Assembly
Recall date
2004-04-12
Recall no.
04v180000
Source
NHTSA
Summary
Some Passenger Vehicles MAY Contain A Fuel Tank Assembly Valve That MAY NOT Close Properly. IF A Vehicle With A Fuel Tank Assembly Valve That IS NOT Properly Closed Were TO Roll Over, Fuel Spillage MAY Occur.
Consequence
Fuel Spillage IN THE Presence OF AN Ignition Source Could Result IN A Fire.
Remedy
Dealers Will Install AN Additional Fuel Tank Assembly Valve. Owner Notification Began June 25, 2004. Owners Should Contact KIA AT 1-800-333-4542.
Notes
KIA Recall NO. Sco38.customers CAN Also Contact THE National Highway Traffic Safety Administration's Auto Safety Hotline AT 1-888-Dash-2-dot (1-888-327-4236).
Suspension:front
Recall date
2009-05-27
Recall no.
09v183000
Source
NHTSA
Summary
KIA Motors Corporation (Kmc) IS Recalling 36,538 Model Year 2001-2004 Optima Vehicles Originally Sold IN or Currently Registered IN THE States OF Connecticut, Delaware, Illinois, Indiana, Iowa, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Missouri, NEW Hampshire, NEW Jersey, NEW York, Ohio, Pennsylvania, Rhode Island, Vermont, West Virginia, Wisconsin, and THE District OF Columbia. Road Salt Applied IN These States During THE Winter Months MAY Result IN Progressive, Internal Corrosion OF THE Front Subframe. Over Time, Such Subframe Corrosion Near THE Connection TO THE Lower Control ARM CAN Lead TO Wheel Misalignment And/Or Other Noticeable Stress IN Steering, or Accelerated Abnormal Tire Wear.
Consequence
Corrosion OF THE Front Subframe Could Lead TO Separation, Possibly Resulting IN A Vehicle Crash.
Remedy
KMC Will Notify Owners and Dealers Will Repair THE Vehicles Free OF Charge. THE Safety Recall Began ON June 15, 2009. Owners MAY Contact Kia's Consumer Assistance Center AT 1-800-333-4542.
Notes
Kmc's Recall Campaign NO. Sc075.owners MAY Also Contact THE National Highway Traffic Safety Administration's Vehicle Safety Hotline AT 1-888-327-4236 (Tty 1-800-424-9153), or GO TO <A Href=http://Www.safercar.gov>http://www.safercar.gov</a> .
2003 Kia Optima Warranty
Basic
Original warranty
60 months / 60,000 miles
Estimated remaining
Expired
Powertrain
Original warranty
120 months / 100,000 miles
Estimated remaining
Expired
Rust
Original warranty
60 months / 100,000 miles
Estimated remaining
Expired
2003 Kia Optima Insurance
Insurance for a 2003 Kia Optima is moderately priced, reflecting its status as a Sedan with strong safety ratings and
reasonable repair costs.
reasonable repair costs.