The Good
The Bad
2021 Chrysler 300S: Quick Overview
2021 Chrysler 300S Specifications
Vehicle Information
| Year | 2021 |
| Make | Chrysler |
| Model | 300 |
| Trim | - |
| Style | V-6 |
| Type | Sedan |
| Category | Minicompact Car |
Manufacturing Details
| Made In | Canada |
| Manufacturing City | BRAMPTON |
Dimensions
| Doors | 4-Door |
| Curb Weight | - |
| Gross Vehicle Weight Rating | - |
| Overall Height | 149.1 cm |
| Overall Length | 504.44 cm |
| Overall Width | 190.5 cm |
| Wheelbase Length | 304.8 cm |
| Standard Seating | 5 |
Engine & Performance
| Engine | 3.6L V6 |
| Engine Size | 3.6L |
| Engine Cylinders | 6 |
| Transmission | 8-Speed Automatic |
| Transmission Type | Automatic |
| Transmission Speeds | 8-Speed |
| Drivetrain | All-Wheel Drive |
Additional Features
| Anti-Brake System | 4-Wheel ABS |
| Steering Type | Rack & Pinion |
Pricing
| Manufacturer Suggested Retail Price (MSRP) | $38,890 USD |
| Invoice Price | $37,672 USD |
| Delivery Charges | $1,495 USD |
Vehicle History Report
Vehicle
Specifications
Specifications
Ownership
History
History
All History
Events
Events
NMVTIS Title
History Check
History Check
Salvage/Rebuilt
Check
Check
Accident
Check
Check
Theft
Check
Check
Open Lien
Check
Check
Past Sale
Listings
Listings
Safety
Recalls
Recalls
Odometer
Check
Check
Market Price
Analysis
Analysis
What Problems Does the 2021 Chrysler 300S Have?
How long will the 2021 Chrysler 300S last?
What Technology & Safety Features are Included?
What Colors Options are Available?
2021 Chrysler 300S Prices and Market Value
2021 Chrysler 300S Cost of Ownership
2021 Chrysler 300S Fuel Efficiency
Fuel Type
Gasoline
Fuel Capacity
70.03 liters
City Mileage
8.08 km/l
Highway Mileage
12.76 km/l
2021 Chrysler 300S Safety Rating
NHTSA
2021 Chrysler 300S Recalls & Defects
Visibility:windshield:critical Fasteners
Recall date
2021-07-08
Recall no.
21v516000
Source
NHTSA
Summary
Chrysler (Fca US, Llc) IS Recalling Certain 2020-2021 Dodge Challenger, Dodge Charger, and Chrysler 300 Vehicles. During Manufacturing, THE Windshield MAY NOT Have Been Properly Bonded TO THE Vehicle, Allowing IT TO Detach IN A Crash. AS Such, These Vehicles Fail TO Comply With THE Requirements OF Federal Motor Vehicle Safety Standard Number 212, "windshield Mounting."
Consequence
A Windshield That Separates From THE Vehicle During A Crash CAN Increase THE Risk OF Injury.
Remedy
Dealers Will Remove and Replace THE Front Windshield Urethane Sealant, Free OF Charge. Owner Notification Letters Were Mailed ON August 31, 2021. Owners MAY Contact FCA US LLC Customer Service AT 1-800-853-1403. FCA US Llc's Number FOR This Recall IS Y47.
Notes
Owners MAY Also Contact THE National Highway Traffic Safety Administration Vehicle Safety Hotline AT 1-888-327-4236 (Tty 1-800-424-9153), or GO TO Www.nhtsa.gov.
Visibility:windshield
Recall date
2021-07-08
Recall no.
21v516000
Source
NHTSA
Summary
Chrysler (Fca US, Llc) IS Recalling Certain 2020-2021 Dodge Challenger, Dodge Charger, and Chrysler 300 Vehicles. During Manufacturing, THE Windshield MAY NOT Have Been Properly Bonded TO THE Vehicle, Allowing IT TO Detach IN A Crash. AS Such, These Vehicles Fail TO Comply With THE Requirements OF Federal Motor Vehicle Safety Standard Number 212, "windshield Mounting."
Consequence
A Windshield That Separates From THE Vehicle During A Crash CAN Increase THE Risk OF Injury.
Remedy
Dealers Will Remove and Replace THE Front Windshield Urethane Sealant, Free OF Charge. Owner Notification Letters Were Mailed ON August 31, 2021. Owners MAY Contact FCA US LLC Customer Service AT 1-800-853-1403. FCA US Llc's Number FOR This Recall IS Y47.
Notes
Owners MAY Also Contact THE National Highway Traffic Safety Administration Vehicle Safety Hotline AT 1-888-327-4236 (Tty 1-800-424-9153), or GO TO Www.nhtsa.gov.
AIR Bags:side/Window:curtain:inflator
Recall date
2024-03-14
Recall no.
24v198000
Source
NHTSA
Summary
Chrysler (Fca US, Llc) (Stellantis) IS Recalling Certain 2018-2021 Dodge Charger and Chrysler 300 Vehicles. THE Right and Left Side Curtain AIR BAG Inflators MAY Rupture DUE TO A Manufacturing Defect.
Consequence
AN Inflator Rupture MAY Result IN Sharp Metal Fragments Striking Occupants, Resulting IN Injury or Death.
Remedy
Dealers Will Replace Both Side Curtain AIR Bags, Free OF Charge. Owner Notification Letters Were Mailed Beginning February 20, 2025. Owners MAY Contact FCA US, LLC Customer Service AT 1-800-853-1403. FCA US, Llc's Number FOR This Recall IS 19b.
Notes
Owners MAY Also Contact THE National Highway Traffic Safety Administration Vehicle Safety Hotline AT 1-888-327-4236 (Tty 1-800-424-9153), or GO TO Www.nhtsa.gov.
2021 Chrysler 300S Warranty
Basic
Original warranty
36 months / 36,000 miles
Estimated remaining
Expired
Powertrain
Original warranty
60 months / 60,000 miles
Estimated remaining
Expired
Rust
Original warranty
60 months / 100,000 miles
Estimated remaining
Expired
2021 Chrysler 300S Insurance
Insurance for a 2021 Chrysler 300S is moderately priced, reflecting its status as a Sedan with strong safety ratings and
reasonable repair costs.
reasonable repair costs.