The Good
The Bad
2014 Lexus GS 450h: Quick Overview
2014 Lexus GS 450h Specifications
Vehicle Information
| Year | 2014 |
| Make | Lexus |
| Model | GS 450h |
| Trim | - |
| Style | - |
| Type | Sedan |
| Category | Mid-Size Car |
Manufacturing Details
| Made In | Japan |
| Manufacturing City | TAHARA |
Dimensions
| Doors | 4-Door |
| Curb Weight | 1900.55 kg |
| Gross Vehicle Weight Rating | 2324.66 kg |
| Overall Height | 145.54 cm |
| Overall Length | 484.38 cm |
| Overall Width | 183.9 cm |
| Wheelbase Length | 284.99 cm |
| Standard Seating | 5 |
Engine & Performance
| Engine | 3.5L V6 |
| Engine Size | 3.5L |
| Engine Cylinders | 6 |
| Transmission | Continuously Variable Transmission |
| Transmission Type | Automatic |
| Transmission Speeds | Continuously Variable |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Additional Features
| Anti-Brake System | 4-Wheel ABS |
| Steering Type | Rack & Pinion |
Pricing
| Manufacturer Suggested Retail Price (MSRP) | $59,600 USD |
| Invoice Price | $55,428 USD |
| Delivery Charges | $910 USD |
Vehicle History Report
Vehicle
Specifications
Specifications
Ownership
History
History
All History
Events
Events
NMVTIS Title
History Check
History Check
Salvage/Rebuilt
Check
Check
Accident
Check
Check
Theft
Check
Check
Open Lien
Check
Check
Past Sale
Listings
Listings
Safety
Recalls
Recalls
Odometer
Check
Check
Market Price
Analysis
Analysis
What Problems Does the 2014 Lexus GS 450h Have?
How long will the 2014 Lexus GS 450h last?
What Technology & Safety Features are Included?
What Colors Options are Available?
2014 Lexus GS 450h Prices and Market Value
2014 Lexus GS 450h Cost of Ownership
2014 Lexus GS 450h Fuel Efficiency
Fuel Type
Gasoline
Fuel Capacity
65.87 liters
City Mileage
12.33 km/l
Highway Mileage
14.46 km/l
2014 Lexus GS 450h Safety Rating
IIHS
2014 Lexus GS 450h Warranty
Basic
Original warranty
48 months / 50,000 miles
Estimated remaining
Expired
Powertrain
Original warranty
72 months / 70,000 miles
Estimated remaining
Expired
Rust
Original warranty
72 months / unlimited miles
Estimated remaining
Expired
2014 Lexus GS 450h Insurance
Insurance for a 2014 Lexus GS 450h is moderately priced, reflecting its status as a Sedan with strong safety ratings and
reasonable repair costs.
reasonable repair costs.