The Good
The Bad
2026 Volkswagen Atlas Cross Sport: Quick Overview
2026 Volkswagen Atlas Cross Sport Specifications
Vehicle Information
| Year | 2026 |
| Make | Volkswagen |
| Model | Atlas Cross Sport |
| Trim | - |
| Style | All-Wheel Drive |
| Type | Sport Utility Vehicle |
| Category | Standard Sport Utility Vehicle |
Manufacturing Details
| Made In | United States |
| Manufacturing City | CHATTANOOGA |
Dimensions
| Doors | 4-Door |
| Curb Weight | 1969.04 kg |
| Gross Vehicle Weight Rating | 2721.55 kg |
| Overall Height | - |
| Overall Length | 496.82 cm |
| Overall Width | - |
| Wheelbase Length | 297.94 cm |
| Standard Seating | 5 |
Engine & Performance
| Engine | 2L I4 |
| Engine Size | 2L |
| Engine Cylinders | 4 |
| Transmission | 8-Speed Automatic |
| Transmission Type | Automatic |
| Transmission Speeds | 8-Speed |
| Drivetrain | All-Wheel Drive |
Additional Features
| Anti-Brake System | 4-Wheel ABS |
| Steering Type | Rack & Pinion |
Pricing
| Manufacturer Suggested Retail Price (MSRP) | $38,300 USD |
| Invoice Price | - |
| Delivery Charges | $1,475 USD |
Vehicle History Report
Vehicle
Specifications
Specifications
Ownership
History
History
All History
Events
Events
NMVTIS Title
History Check
History Check
Salvage/Rebuilt
Check
Check
Accident
Check
Check
Theft
Check
Check
Open Lien
Check
Check
Past Sale
Listings
Listings
Safety
Recalls
Recalls
Odometer
Check
Check
Market Price
Analysis
Analysis
What Problems Does the 2026 Volkswagen Atlas Cross Sport Have?
How long will the 2026 Volkswagen Atlas Cross Sport last?
What Technology & Safety Features are Included?
What Colors Options are Available?
2026 Volkswagen Atlas Cross Sport Prices and Market Value
2026 Volkswagen Atlas Cross Sport Cost of Ownership
2026 Volkswagen Atlas Cross Sport Fuel Efficiency
Fuel Type
Gasoline
Fuel Capacity
70.41 liters
City Mileage
8.08 km/l
Highway Mileage
11.05 km/l
2026 Volkswagen Atlas Cross Sport Safety Rating
NHTSA
2026 Volkswagen Atlas Cross Sport Warranty
Basic
Original warranty
48 months / 50,000 miles
Estimated remaining
48 months / 50,000 miles
Powertrain
Original warranty
48 months / 50,000 miles
Estimated remaining
48 months / 50,000 miles
Rust
Original warranty
84 months / 100,000 miles
Estimated remaining
84 months / 100,000 miles
2026 Volkswagen Atlas Cross Sport Insurance
Insurance for a 2026 Volkswagen Atlas Cross Sport is moderately priced, reflecting its status as a Sport Utility Vehicle with strong safety ratings and
reasonable repair costs.
reasonable repair costs.