The Good
The Bad
2018 KIA Cadenza: Quick Overview
2018 KIA Cadenza Specifications
Vehicle Information
| Year | 2018 |
| Make | Kia |
| Model | Cadenza |
| Trim | - |
| Style | - |
| Type | Sedan |
| Category | Large Car |
Manufacturing Details
| Made In | South Korea |
| Manufacturing City | HWASUNG |
Dimensions
| Doors | 4-Door |
| Curb Weight | 1710.04 kg |
| Gross Vehicle Weight Rating | 2267.96 kg |
| Overall Height | 147.07 cm |
| Overall Length | 497.08 cm |
| Overall Width | 186.94 cm |
| Wheelbase Length | 285.5 cm |
| Standard Seating | 5 |
Engine & Performance
| Engine | 3.3L V6 |
| Engine Size | 3.3L |
| Engine Cylinders | 6 |
| Transmission | 6-Speed Automatic |
| Transmission Type | Automatic |
| Transmission Speeds | 6-Speed |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Additional Features
| Anti-Brake System | 4-Wheel ABS |
| Steering Type | Rack & Pinion |
Pricing
| Manufacturer Suggested Retail Price (MSRP) | $39,290 USD |
| Invoice Price | $36,328 USD |
| Delivery Charges | $900 USD |
Vehicle History Report
Vehicle
Specifications
Specifications
Ownership
History
History
All History
Events
Events
NMVTIS Title
History Check
History Check
Salvage/Rebuilt
Check
Check
Accident
Check
Check
Theft
Check
Check
Open Lien
Check
Check
Past Sale
Listings
Listings
Safety
Recalls
Recalls
Odometer
Check
Check
Market Price
Analysis
Analysis
What Problems Does the 2018 KIA Cadenza Have?
How long will the 2018 KIA Cadenza last?
What Technology & Safety Features are Included?
What Colors Options are Available?
2018 KIA Cadenza Prices and Market Value
2018 KIA Cadenza Cost of Ownership
2018 KIA Cadenza Fuel Efficiency
Fuel Type
Gasoline
Fuel Capacity
70.03 liters
City Mileage
8.5 km/l
Highway Mileage
11.9 km/l
2018 KIA Cadenza Safety Rating
NHTSA
2018 KIA Cadenza Recalls & Defects
Service Brakes, Hydraulic:antilock/Traction Control/Electronic Limited Slip:control Unit/module
Recall date
2021-03-04
Recall no.
21v137000
Source
NHTSA
Summary
KIA Motors America (Kia) IS Recalling Certain 2017-2021 Sportage and Cadenza Vehicles. THE Electrical Circuit IN THE Hydraulic Electronic Control Unit (Hecu) MAY Short-Circuit, Which CAN Cause A Fire IN THE Engine Compartment.
Consequence
AN Engine Compartment Fire CAN Increase THE Risk OF Injury.
Remedy
Owners ARE Advised TO Park Outside and Away From Structures AS A Precaution Until THE Recall Repair IS Complete. KIA Will Notify Owners, and Dealers Will Replace Certain Fuses IN THE Electrical Junction Box. Vehicles Equipped With AN Electronic Parking Brake (Epb) Will Also Receive A Hecu Software Update. Repairs Will BE Performed Free OF Charge. THE Recall Began ON April 30, 2021. Owners MAY Contact KIA Customer Service AT 1-800-333-4542. Kia's Number FOR This Recall IS Sc206.
Notes
Owners MAY Also Contact THE National Highway Traffic Safety Administration Vehicle Safety Hotline AT 1-888-327-4236 (Tty 1-800-424-9153), or GO TO Www.safercar.gov.
2018 KIA Cadenza Warranty
Basic
Original warranty
60 months / 60,000 miles
Estimated remaining
Expired
Powertrain
Original warranty
120 months / 100,000 miles
Estimated remaining
24 months / 100,000 miles
Rust
Original warranty
60 months / 100,000 miles
Estimated remaining
Expired
2018 KIA Cadenza Insurance
Insurance for a 2018 KIA Cadenza is moderately priced, reflecting its status as a Sedan with strong safety ratings and
reasonable repair costs.
reasonable repair costs.