The Good
The Bad
2022 MINI Cooper: Quick Overview
2022 MINI Cooper Specifications
Vehicle Information
| Year | 2022 |
| Make | MINI |
| Model | Cooper |
| Trim | - |
| Style | 2-Door |
| Type | Hatchback |
| Category | Subcompact Car |
Manufacturing Details
| Made In | United Kingdom |
| Manufacturing City | OXFORD |
Dimensions
| Doors | 2-Door |
| Curb Weight | 1290.92 kg |
| Gross Vehicle Weight Rating | - |
| Overall Height | 142.49 cm |
| Overall Length | 386.59 cm |
| Overall Width | 172.72 cm |
| Wheelbase Length | 249.43 cm |
| Standard Seating | 4 |
Engine & Performance
| Engine | 1.5L I3 |
| Engine Size | 1.5L |
| Engine Cylinders | 3 |
| Transmission | 6-Speed Automatic |
| Transmission Type | Automatic |
| Transmission Speeds | 6-Speed |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Additional Features
| Anti-Brake System | 4-Wheel ABS |
| Steering Type | Rack & Pinion |
Pricing
| Manufacturer Suggested Retail Price (MSRP) | $27,750 USD |
| Invoice Price | $25,800 USD |
| Delivery Charges | $850 USD |
Vehicle History Report
Vehicle
Specifications
Specifications
Ownership
History
History
All History
Events
Events
NMVTIS Title
History Check
History Check
Salvage/Rebuilt
Check
Check
Accident
Check
Check
Theft
Check
Check
Open Lien
Check
Check
Past Sale
Listings
Listings
Safety
Recalls
Recalls
Odometer
Check
Check
Market Price
Analysis
Analysis
What Problems Does the 2022 MINI Cooper Have?
How long will the 2022 MINI Cooper last?
What Technology & Safety Features are Included?
What Colors Options are Available?
2022 MINI Cooper Prices and Market Value
2022 MINI Cooper Cost of Ownership
2022 MINI Cooper Fuel Efficiency
Fuel Type
Gasoline
Fuel Capacity
28.77 liters
City Mileage
3.7 km/l
Highway Mileage
2.68 km/l
2022 MINI Cooper Safety Rating
NHTSA
2022 MINI Cooper Warranty
Basic
Original warranty
48 months / 50,000 miles
Estimated remaining
Expired
Powertrain
Original warranty
48 months / 50,000 miles
Estimated remaining
Expired
Rust
Original warranty
144 months / unlimited miles
Estimated remaining
96 months / unlimited miles
2022 MINI Cooper Insurance
Insurance for a 2022 MINI Cooper is moderately priced, reflecting its status as a Hatchback with strong safety ratings and
reasonable repair costs.
reasonable repair costs.