The Good
The Bad
2024 Jaguar F-PACE: Quick Overview
2024 Jaguar F-PACE Specifications
Vehicle Information
| Year | 2024 |
| Make | Jaguar |
| Model | F-PACE |
| Trim | - |
| Style | - |
| Type | Sedan |
| Category | Standard Sport Utility Vehicle |
Manufacturing Details
| Made In | United Kingdom |
| Manufacturing City | SOLIHULL |
Dimensions
| Doors | 4-Door |
| Curb Weight | 2057.04 kg |
| Gross Vehicle Weight Rating | 2721.55 kg |
| Overall Height | - |
| Overall Length | 476.25 cm |
| Overall Width | - |
| Wheelbase Length | 287.27 cm |
| Standard Seating | 5 |
Engine & Performance
| Engine | 5L V8 |
| Engine Size | 5L |
| Engine Cylinders | 8 |
| Transmission | 8-Speed Automatic |
| Transmission Type | Automatic |
| Transmission Speeds | 8-Speed |
| Drivetrain | All-Wheel Drive |
Additional Features
| Anti-Brake System | 4-Wheel ABS |
| Steering Type | Rack & Pinion |
Pricing
| Manufacturer Suggested Retail Price (MSRP) | $91,900 USD |
| Invoice Price | - |
| Delivery Charges | $1,275 USD |
Vehicle History Report
Vehicle
Specifications
Specifications
Ownership
History
History
All History
Events
Events
NMVTIS Title
History Check
History Check
Salvage/Rebuilt
Check
Check
Accident
Check
Check
Theft
Check
Check
Open Lien
Check
Check
Past Sale
Listings
Listings
Safety
Recalls
Recalls
Odometer
Check
Check
Market Price
Analysis
Analysis
What Problems Does the 2024 Jaguar F-PACE Have?
How long will the 2024 Jaguar F-PACE last?
What Technology & Safety Features are Included?
What Colors Options are Available?
2024 Jaguar F-PACE Prices and Market Value
2024 Jaguar F-PACE Cost of Ownership
2024 Jaguar F-PACE Fuel Efficiency
Fuel Type
Gasoline
Fuel Capacity
82.9 liters
City Mileage
6.38 km/l
Highway Mileage
8.93 km/l
2024 Jaguar F-PACE Safety Rating
NHTSA
2024 Jaguar F-PACE Recalls & Defects
Forward Collision Avoidance: Sensing System: Camera
Recall date
2024-09-12
Recall no.
24v677000
Source
NHTSA
Summary
Jaguar Land Rover North America, LLC (Jaguar) IS Recalling Certain 2024 F-Pace Vehicles. THE Near Field Sensing Module (Nfsm) MAY Overheat and Cause THE 3D Surround Camera Images, Including THE Rearview Camera Image, NOT TO Display.
Consequence
A Rearview Camera Image That Does NOT Display CAN Decrease THE Driver's Visibility, Increasing THE Risk OF Injury or Crash.
Remedy
Dealers Will Replace THE Nfsm Module, Free OF Charge. Owner Notification Letters Were Mailed October 24, 2024. Owners MAY Contact Jaguar Customer Service AT 1-800-452-4827. Jaguar's Number FOR This Recall IS H516.
Notes
Owners MAY Also Contact THE National Highway Traffic Safety Administration Vehicle Safety Hotline AT 1-888-327-4236 (Tty 1-800-424-9153), or GO TO Www.safercar.gov.
Back Over Prevention: Sensing System: Camera
Recall date
2024-09-12
Recall no.
24v677000
Source
NHTSA
Summary
Jaguar Land Rover North America, LLC (Jaguar) IS Recalling Certain 2024 F-Pace Vehicles. THE Near Field Sensing Module (Nfsm) MAY Overheat and Cause THE 3D Surround Camera Images, Including THE Rearview Camera Image, NOT TO Display.
Consequence
A Rearview Camera Image That Does NOT Display CAN Decrease THE Driver's Visibility, Increasing THE Risk OF Injury or Crash.
Remedy
Dealers Will Replace THE Nfsm Module, Free OF Charge. Owner Notification Letters Were Mailed October 24, 2024. Owners MAY Contact Jaguar Customer Service AT 1-800-452-4827. Jaguar's Number FOR This Recall IS H516.
Notes
Owners MAY Also Contact THE National Highway Traffic Safety Administration Vehicle Safety Hotline AT 1-888-327-4236 (Tty 1-800-424-9153), or GO TO Www.safercar.gov.
Engine and Engine Cooling:cooling System:hoses/Lines/Piping/fittings
Recall date
2024-06-24
Recall no.
24v451000
Source
NHTSA
Summary
Jaguar Land Rover North America, LLC (Jaguar) IS Recalling Certain 2021-2024 F-Pace Vehicles. THE OIL Filter Housing CAN Crack and Leak OIL Into THE Engine Compartment.
Consequence
AN OIL Leak IN THE Presence OF AN Ignition Source Such AS HOT Engine or Exhaust Components, CAN Increase THE Risk OF A Fire.
Remedy
Dealers Will Replace THE Filter Housing, OIL Filter, and O-Rings, Free OF Charge. Owner Notification Letters Were Mailed June 27, 2024. Owners MAY Contact Jaguar Customer Service AT 1-800-452-4827. Jaguar's Number FOR This Recall IS H506.
Notes
Owners MAY Also Contact THE National Highway Traffic Safety Administration Vehicle Safety Hotline AT 1-888-327-4236 (Tty 1-800-424-9153), or GO TO Www.nhtsa.gov.
2024 Jaguar F-PACE Warranty
Basic
Original warranty
60 months / 60,000 miles
Estimated remaining
36 months / 60,000 miles
Powertrain
Original warranty
60 months / 60,000 miles
Estimated remaining
36 months / 60,000 miles
Rust
Original warranty
72 months / unlimited miles
Estimated remaining
48 months / unlimited miles
2024 Jaguar F-PACE Insurance
Insurance for a 2024 Jaguar F-PACE is moderately priced, reflecting its status as a Sedan with strong safety ratings and
reasonable repair costs.
reasonable repair costs.