The Good
The Bad
2018 Porsche 718 Boxster: Quick Overview
2018 Porsche 718 Boxster Specifications
Vehicle Information
| Year | 2018 |
| Make | Porsche |
| Model | 718 Boxster |
| Trim | - |
| Style | - |
| Type | Convertible |
| Category | Sports Car |
Manufacturing Details
| Made In | Germany |
| Manufacturing City | STUTTGART-ZUFFENHAUSEN |
Dimensions
| Doors | 2-Door |
| Curb Weight | - |
| Gross Vehicle Weight Rating | 1814.37 kg |
| Overall Height | 128.02 cm |
| Overall Length | 437.9 cm |
| Overall Width | 180.09 cm |
| Wheelbase Length | 247.4 cm |
| Standard Seating | 2 |
Engine & Performance
| Engine | 2.7L H6 |
| Engine Size | 2.7L |
| Engine Cylinders | 6 |
| Transmission | 6-Speed Manual |
| Transmission Type | Manual |
| Transmission Speeds | 6-Speed |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Additional Features
| Anti-Brake System | 4-Wheel ABS |
| Steering Type | Rack & Pinion |
Pricing
| Manufacturer Suggested Retail Price (MSRP) | $57,400 USD |
| Invoice Price | $51,660 USD |
| Delivery Charges | $1,050 USD |
Vehicle History Report
Vehicle
Specifications
Specifications
Ownership
History
History
All History
Events
Events
NMVTIS Title
History Check
History Check
Salvage/Rebuilt
Check
Check
Accident
Check
Check
Theft
Check
Check
Open Lien
Check
Check
Past Sale
Listings
Listings
Safety
Recalls
Recalls
Odometer
Check
Check
Market Price
Analysis
Analysis
What Problems Does the 2018 Porsche 718 Boxster Have?
How long will the 2018 Porsche 718 Boxster last?
What Technology & Safety Features are Included?
What Colors Options are Available?
2018 Porsche 718 Boxster Prices and Market Value
2018 Porsche 718 Boxster Cost of Ownership
2018 Porsche 718 Boxster Fuel Efficiency
Fuel Type
Gasoline
Fuel Capacity
54.13 liters
City Mileage
8.93 km/l
Highway Mileage
11.9 km/l
2018 Porsche 718 Boxster Safety Rating
NHTSA
2018 Porsche 718 Boxster Recalls & Defects
AIR Bags
Recall date
2019-03-06
Recall no.
19v179000
Source
NHTSA
Summary
Porsche Cars North America, Inc. (Porsche) IS Recalling Certain 2018 718 Boxster, Boxster S and Boxster Gts, 718 Cayman, Cayman S and Cayman Gts, 911 Carrera, Carrera T, Targa 4 Gts, Carrera 4, Carrera S, Carrera 4S, Carrera Gts, Carrera 4 Gts, Carrera Cabriolet, Carrera S Cabriolet, Carrera 4S Cabriolet, Carrera GTS Cabriolet, Carrera 4 GTS Cabriolet, Targa 4, Targa 4S, Turbo, Turbo S, Turbo S Exclusive Series, Turbo Cabriolet, Turbo S Cabriolet and GT3 Vehicles. THE Side AIR BAG Impact Sensors MAY NOT Have Been Properly Tightened TO THE Vehicle.
Consequence
IN THE Event OF A Crash, THE AIR Bags MAY NOT Deploy, Increasing THE Risk OF Injury.
Remedy
Porsche Will Notify Owners, and Dealers Will Tighten THE AIR BAG Sensors, AS Necessary, Free OF Charge. THE Recall Began MAY 17, 2019. Owners MAY Contact Porsche Customer Service AT 1-800-767-7243. Porsche's Number FOR This Recall IS Aka4.
Notes
Owners MAY Also Contact THE National Highway Traffic Safety Administration Vehicle Safety Hotline AT 1-888-327-4236 (Tty 1-800-424-9153), or GO TO Www.safercar.gov.
Structure
Recall date
2019-02-20
Recall no.
19v113000
Source
NHTSA
Summary
Porsche Cars North America, Inc. (Porsche) IS Recalling Certain 2017-2019 718 Boxster, 718 Boxster S, 718 Cayman and 718 Cayman S Vehicles and 2018-2019 718 Boxster GTS and 2018-2019 718 Cayman GTS Vehicles. IN THE Event OF A Crash, A Crossmember MAY Detach From THE Luggage Compartment Bracket, Possibly Causing A Fuel Leak.
Consequence
A Fuel Leak IN THE Presence OF AN Ignition Source CAN Increase THE Risk OF Fire.
Remedy
Porsche Will Notify Owners, and Dealers Will Secure THE Crossmember With Additional Rivets, Free OF Charge. THE Recall Began April 19, 2019. Owners MAY Contact Porsche Customer Service AT 1-800-767-7243. Porsche's Number FOR This Recall IS Aka3.
Notes
Owners MAY Also Contact THE National Highway Traffic Safety Administration Vehicle Safety Hotline AT 1-888-327-4236 (Tty 1-800-424-9153), or GO TO Www.safercar.gov.
Fuel System, Gasoline
Recall date
2019-02-20
Recall no.
19v113000
Source
NHTSA
Summary
Porsche Cars North America, Inc. (Porsche) IS Recalling Certain 2017-2019 718 Boxster, 718 Boxster S, 718 Cayman and 718 Cayman S Vehicles and 2018-2019 718 Boxster GTS and 2018-2019 718 Cayman GTS Vehicles. IN THE Event OF A Crash, A Crossmember MAY Detach From THE Luggage Compartment Bracket, Possibly Causing A Fuel Leak.
Consequence
A Fuel Leak IN THE Presence OF AN Ignition Source CAN Increase THE Risk OF Fire.
Remedy
Porsche Will Notify Owners, and Dealers Will Secure THE Crossmember With Additional Rivets, Free OF Charge. THE Recall Began April 19, 2019. Owners MAY Contact Porsche Customer Service AT 1-800-767-7243. Porsche's Number FOR This Recall IS Aka3.
Notes
Owners MAY Also Contact THE National Highway Traffic Safety Administration Vehicle Safety Hotline AT 1-888-327-4236 (Tty 1-800-424-9153), or GO TO Www.safercar.gov.
2018 Porsche 718 Boxster Warranty
Basic
Original warranty
48 months / 50,000 miles
Estimated remaining
Expired
Powertrain
Original warranty
48 months / 50,000 miles
Estimated remaining
Expired
Rust
Original warranty
144 months / unlimited miles
Estimated remaining
48 months / unlimited miles
2018 Porsche 718 Boxster Insurance
Insurance for a 2018 Porsche 718 Boxster is moderately priced, reflecting its status as a Convertible with strong safety ratings and
reasonable repair costs.
reasonable repair costs.